WTVK

Sprawdź opłaty

Wspólnoty

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego

Pokaz mody

Dzieci z półkolonii nie nudzą się nawet w czasie deszczu. Dzisiaj wyobraźnia podsunęła im wspaniałe pomysły na strój dla cesarza i cesarzowej. Proste materiały takie jak papier pakowy, kolorowa bibuła, flamastry i kredki posłużyły im do wykonania wymyślnych kostiumów. Na koniec każdy cesarz/cesarzowa oraz jego/jej  dworzanie zaprezentowali się na scenie. Poznaliśmy cztery cesarstwa - a jury wybrało i nagrodziło najbardziej oryginalne przebrania.

 

W raju pada deszcz / część 3

 

fot. Sylwia Czubała

„W raju pada deszcz” to tytuł opowieści o latach siedemdziesiątych na osiedlu Przyjaźni, kiedy to kultura działa się pomiędzy blokami i w piwnicach bloków, jeszcze zanim powstał tu osiedlowy dom kultury. Dziś możemy tą historię odczytać z trzech wspaniałych kronik: kroniki działalności społeczno-wychowawczej autorstwa Pani Janiny Michalskiej, kroniki Klubu Modelarstwa Lotniczego AVIA autorstwa Pana Jan Burego i Pana Piotr Zawada oraz kroniki Pracowni Plastycznej PALETA, której autorką jest Pani Stefania Daniela (Danuta) Cholewczyńska-Derwich. Każda kronika wyznacza jeden rozdział tej opowieści i jest motywem przewodnim spotkania.

 

Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie ubiegłego roku i stanowiło wprowadzenie do całego cyklu.  Gościem tego spotkania była Pani Janina Michalska, dzięki której na osiedlu Przyjaźni rozkwitło życie kulturalne, co wspaniale dokumentuje prowadzona przez nią kronika. Na spotkaniu wysłuchaliśmy także historii pierwszych mieszkanek osiedla – Pani Aliny Krygier, Pani Józefy Kuszewskiej i Pani Marii Chleboś, a także Pana Adama Kaźmierczaka, kierownika Klubu Tip-Top, który w latach 70-tych działał w budynku obecnego domu kultury.

 

Drugie spotkanie dotyczyło już konkretnej pracowni utworzonej w piwnicy jednego z bloków – była to Pracownia Modelarstwa Lotniczego AVIA.  Obejrzeliśmy zdjęcia z archiwalnej kroniki i film dokumentujący pracę wieloletniego kierownika pracowni - Piotra Zawady (realizacja: Kinga Mistrzak) Gościem spotkania był obecny kierownik pracowni – Jerzy Grzelski, który opowiedział o tym jak powstają modele samolotów i jak przebiegają zawody. W drugiej części spotkania odbył się warsztat prowadzony przez Sylwię Czubałę, podczas którego uczestnicy mieli okazję wymodelować własne wspomnienia.

 

Ostatnie spotkanie było poświęcone Pracowni Plastycznej „PALETA”. Zobaczyliśmy materiały archiwalne przedstawiające życie pracowni oraz jej twórczynię i kierowniczkę Panią Cholewczyńską-Derwich. Gościem spotkania była Pani Małgorzata Derwich, która opowiedziała o pracy swojej Mamy. Podobnie jak poprzednio, istotną częścią spotkania był warsztat poprowadzony przez artystkę i animatorkę - Sylwię Czubałę. Tym razem uczestnicy wykonali wspólnie makietę pracowni plastycznej. Każdy z nich pełnił inną funkcję:  niektórzy byli odpowiedzialni za zaprojektowanie bryły budynku, inni wykonali meble, jeszcze inni miniaturowe prace plastyczne, które ozdobiły wnętrze. Każdy z uczestników spotkania został uwieczniony na fotografii wykonanej polaroidem – a te zdjęcia następnie zostały umieszczone w miniaturowej pracowni – w ten sposób wszyscy goście spotkania mogli symbolicznie wejść do środka Pracowni Plastycznej PALETA.

Idea projektu "W raju pada deszcz" Kinga Mistrzak

 PSM Winogrady, os.Przyjaźni pawilon 125B, 61-686 Poznan, tel. 61 630-32-00, 61 630-32-01, e-mail: office@psmwinogrady.pl
Wykonanie: Sp. z o.o.